'A lingua siciliana.

 

Appunti 'i grammatica e avutru.

di Sergio Di Giorgi

 

Primissa.

 

'U sicilianu havi migghiara 'i variazzioni funetichi, murfuloggici e sintattici. Nta 'sta nota cunsidiravi sulu chiddi tipici palirmitani e chiddi ca sunnu ancora nta l'usu currenti. Nta l'avutri parrati cci ponnu essiri puru, ma ponnu essiri diversi o mancari.

'I libbra ca cunsultavi sunno: Grammatica siciliana 'i Giuseppi Pitr (c'arripigghi n travagghiu di Wentrup) e, pi quantu arriguarda 'a parti linguisticu-atimuloggica, 'i noti linguistichi nt dizziunariu atimuloggicu 'i Salvaturi Giarrizzu.

'A raggiuni 'i 'stu travagghiu chidda d'aviri na basi certa (pi mia) p reguli d curritturi urtugraficu ca st facennu.

 

Indici'


 

Carattiristichi funuloggici e sintattici.

 

Sandhi: n finominu ca nni veni d sancritu e voli diri "culligamentu, junciuta".

'U sandhi po essiri:

'U sandhi si po usari puru (ma na sufisticazzioni):

 

Crasi: 'Na parola si funni c s articulu: 'a lapa e 'u lapuni (l'apa e l'apuni), 'u loppiu (l'oppiu). Si manteni puru nt palori cumposti: allappari, alluppiari.

 

Metafunesi e dittongazzioni d vucali debbuli: 'I vucali debbuli "e" e "o" nun esistinu s'iddu nun hannu l'accentu (sulu nta cocchi casu particulari e a principiu 'i palora) e si trasformanu nt vucali forti "i" e "u": crna > curntu, Palrmu > palirmitanu. Quannu sunnu accintati ponnu addivintari dittonghi (dittongazzioni metafunetica) c vucali forti rilativa: crna > curna, Palrmu > Palirmu. Nta cocchi parrata si "strascica" agghiuncennu 'na "i": cuirna, Paliirmu...

'A dittongazzioni metafunetica 'na carattiristica mpurtanti nt sicilianu; 'i parrati vennu classificati supra a idda (parrati ca cci l'hannu e parrati ca nun cci l'hannu). Palermu cittati zona metafunetica, ma 'a pruvincia no.

 

Metatesi: Spissu si scancianu 'i sillabbi o 'i cunsunanti vicini ntra d'iddi: parola > palora, fucularu > cufularu.

 

Eptisi o paragggi: na cosa ca s'agghiunci 'a fini di palora. Nta diversi parrati s'usa agghiunciri 'a paragggi "-ni" nt monusillabbi ca nun sunnu atuni: ni, ccni, hni, sni, nni, vni, fni... e nt palori accintati: purtni, circni... Nt palori ca finiscinu cu "t" e "t" s'agghiunci "-ti": caritti, viritti, libbirtti, juvintti, virtti...

 

Radduppiu d prima cunsunanti: Quannu na palora accumincia ppi cunsunanti e davanzi cc' 'a pripusizzioni atuna "a" o na sillabba forti, 'a cunsunanti si radduppia: vitti lu mari, vaju a mmari; dui (o quattru...) mutura, tri mmutura. Quannu 'na palora accumincia c "j" si radduppia cu "gghi": haju a gghiri (h gghiri). 'Stu finominu (ca puru talianu) sulu funeticu e fussi giustu usallu sulu s'iddu 'a scrittura funetica: h jiri (leggi gghiri).

 

Assimilazzioni: Quannu na cunsunanti s'incontra cu n'avutra cunsunanti diversa spissu si perdi e l'avutra radduppia:

Palrmu > Palmmu, furmaggiu > fummaggiu, mbasciata > mmasciata...

 

Rutacismu: 'U rutacismu n finominu ca fa prununziari "r" avutri cunsunanti. Nsicilia, ma no nta tutti 'i zoni, 'u rutacismu l'attruvamu nt "d": vidiri veni prununziatu (ma fussi megghiu nun scrivillu) viriri, cdiri > criri...

Cocchi vota 'u rotacismu s'afferma e si funni c metatesi: 'i manu mi dolinu > rolinu > lorinu.

 

N'avutra cosa mpurtanti l'ordini sintagmaticu, vali a diri l'ordini di comu vennu scritti i cumpunenti di na frasi. Nt talianu l'ordini nurmali e chiddu dittu SVO (suggettu, verbu, uggettu): Giuvanni bravu. Nt sicialianu si prifirisci usari chiddu latinu SOV (suggettu, uggettu, verbu): Giuvanni bravu .

 

Indici


 

Sustantivi.

 

Gniri e nummaru: Nsicilianu 'i nomi singulari ponnu essiri maschili e fimminili, nt plurali cc' 'n geniri sulu. S'iddu s'havi a fari diffirenza, s'havi a spicificari: 'u figghiu, 'a figghia, 'i figghi (masculi o fimmini).

'A disinenza nurmali d maschili -u, chidda d fimminili -a e chidda d plurali -i.

Ccizzioni e particularit:

 

 

Indici


 

Articuli.

 

L'articulu po essiri:

 Ditirminativu.

 

Maschili singulari

Fimminili singulari

Plurali

Talianu

Nurmali

Abbriviatu

Talianu

Nurmali

Abbriviatu

Talianu

Nurmali

Abbriviatu

il, lo

lu, l'

'u

la

la, l'

'a

gli, i, le

li, l'

'i

 

Nota: Davanzi a na palora c'accumincia pi vucali s'hav'a usari a furma nurmali apustrufata: l'amicu, l'uva. Nt furma abbriviata l'apostrufu si putissi livari s'iddu nun si putissi fari cunfusioni ntra 'a (articulu) e a (pripusizzioni).

 

Nditirminativu.

 

Maschili

Fimminili

Talianu

Nurmali

Abbriviatu

Talianu

Nurmali

Abbriviatu

un, uno un, unu, un' n, nu, n' una una, un'

na

 

Nota: Davanzi a na palora c'accumincia pi vucali s'usa 'a furma nurmali apustrufata (o sicutari 'a regula taliana ca dici ca s'hav'a usari "un, n"  s'iddu n sustantivu maschili: un/n amicu; e "un', n' " s'iddu fimminili: un'/n'amica). Davanzi 'i palori c'accumincianu pi "z", "s mpura" e "x" s'usa sulu "nu/na"

 

Indici


 

Pripusizzioni.

 

Attinzioni: Davanzi 'i palori c'accumincianu pi vucali nun s'usanu 'i formi abbriviati d pripusizzioni articulati, ma chiddi nurmali apostrufannu l'articulu: nt jammi, nta l'occhi. Quannu si vidi na palora c'accumincia pi vucali s'havi a stari accura s'iddu veru vucali; (')amma e (')urpi pari c'accumincianu pi vucali, ma accumincianu "funeticamenti" pi cunsunanti: (j/g)amma e (v)urpi fannu  nt 'ammi e 'urpi.

 

Pripusizzioni semplici e articulati.

Maschili singulari

Fimminili singulari

Plurali

Talianu

Nurmali

Abbriviati

Talianu

Nurmali

Abbriviati

Talianu

Nurmali

Abbriviati

a, al, allo (*) a, a lu (a' 'u), alla a la (a' 'a), agli, ai, alle a li (a' 'i),
di, del, dello da, dal,dallo di, di lu (d' 'u) d della, dalla di la (d' 'a), d degli, dei, delle dagli, dai, dalle di li (d' 'i) d
in, nel, nello       (**)

nni (nn),

nni/nta lu

(nni 'u), nn,  nt

nella

nni la

nta la

(nni'a),nn

nt

negli, nei, nelle

nni li

nta li

(nni 'i), nn

(nta 'i), nt

con, col,collo

cu, cu lu

(c' 'u) c

colla

cu la

(c' 'a) c

cogli, coi, colle

cu li

(c' 'i) ch

per, per il/lo

pi, pi lu

(p' 'u) p

per la

pi la

(p' 'a) p

per i/gli, per le

p li

(p' 'i) p

su, sul, sullo

supra lu

(supr' 'u)   supr'

colla

supra la

(supr' 'a) supr'

sugli, sui, sulle

supra li

(supra 'i) supr'

tra, tra il/lo

ntra, ntra lu

(ntra 'u) ntr

tra la

ntra la

(ntra 'a) ntr

tra gli, i, le

ntra li

(ntra 'i) ntr

di un, uno

di unu

---

di una

di 'na

---

 

a un, uno

a unu

a 'nu

a una

a 'na

---

 

(*) 'A pripusizzioni "a" veni usata davanzi n cumplementu uggettu quannu chistu s'arrifirisci a na pirsuna (usu spagnolu): vasu a la m zita, ma vasu la t manu; ammuttu a m figghiu, ma ammuttu 'u carrettu.

(**) 'A pripusizzioni semplici "in" quasi sempri "prostetica"; voli diri ca si funni c palora pirdennu 'a "i" arrispittannu 'a funetica: in chiesa > nchiesa, ma in Palermu > Mpalermu, in bagnu > mbagnu

 

Indici


 

Aggittivi.

 

L'aggittivu servi pi spicificari 'i carattistichi d sustantivi. Ponnu essiri "difiniti" s'iddu spicificanu na carattiristica pricisa o "ndefiniti" s'iddu nun spicificanu nenti (n'omu qualunqui). Chiddi difiniti si classificanu secunnu 'i zoccu spicificanu. Avemu accuss ('i cchi mpurtanti:

 

 

 L'aggittivu po aviri diversi gradi sprissivi e po essiri:

 

 

Aggittivi e prunomi dimustrativi

Maschili singulari

Fimminili singulari

Plurali

Talianu

Nurmali

Abbriviati

Talianu

Nurmali

Abbriviati

Talianu

Nurmali

Abbriviati

Questo chistu, chissu 'stu, ssu questa chista, chissa 'sta, ssa questi/e chisti, chissi 'sti, ssi

Quello

chiddu

ddu

quella

chidda

dda

quelli

chiddi

ddi

 

Nota: Comu aggittivu si po usari 'a furma nurmali o chidda abbriviata. Comu prunomi s'usa sulu 'a forma nurmali: cu chistu? (prunomi); 'stu/ssu (chistu/chissu)) scimunitu (aggittivu).

'I prunomi sunno spissu accumpagnati 'i l'avverbi cc, ddocu e dd pi spicificari 'a vicinanza: chistu cc, chistu ddocu, chiddu dd.

 

Aggittivi e prunomi ndefiniti

 

vutru, utru e tru (atru). 'I primi du' furmi s'usanu comu aggittivi e comu prunomi, tru (atru) s'usa sulu pi aggittivu.

 

Aggittivi e prunomi rilativi

 

Sunnu:

- lu/la/li quali o 'u/'a/'i quali;

- chi, ca e cui sunnu ndiclinabbili;

- chi (o cu') e cui sunnu puru ntirrugativi Cu' fu? Chi dici?

 

Indici


 

Prunomi.

 

Prunomi pirsunali

Singulari

Plurali

Pirsuna:

Prima

Secunna

Terza

Prima

Secunna

Terza

Suggettu

Ju

Tu

Iddu/a

Nui, Nua(v)utri

Vui, Vua(v)utri

Iddi

Spicificazzioni

Di mia

Di tia

D'iddu/a

Di nui, nua(v)utri

Di vui, vua(v)utri

D'iddi

Termini

A mia

A tia

A iddu/u

A nui, nua(v)utri

A vui, vua(v)utri

A iddi

Cumpl. uggettu

Mi

Ti

Lu/la, 'u/'a, cci

Nni

Vi

Li, 'i, cci

 

Nota: "Nui" s'usa picca o nenti. "Vui" s'usa comu furma 'i rispettu nn sicunna pirsuna singulari.

 

Prunomi pussissivi

Singulari

Plurali

Pirsuna:

Prima

Secunna

Terza

Prima

Secunna

Terza

Prima d palora

M, m,me' (mei)

T, t, to' (toi)

S, s, so' (soi)

Nostru/a/i

Vostru/a/i

S, s, so'

Doppu 'a palora

Miu, mia, mei

Tuo, tua, toi

Suo, sua, suoi/soi D'iddu/a/i

Nostru/a/i

Vostru/a/i

D'iddi

 

Indici


 

 Particeddi prunuminali.

 

'I particeddi prunuminali sunno atuni e ponnu essiri nclitichi (si mettinu staccati davanzi 'u verbu) o pruclitichi (si mettunu sempri attaccati doppo 'u verbu (sulu mpirativu, nfinitu, participio passatu e girundiu): mi lu dici (nclitichi), dicimillu o dimmillu (pruclitichi).

 

Nclitichi

 

Pruclitichi

Semplici

Cumposti

 

Semplici

Cumposti

me

mi (a mia)

me lo/la/li/le; me ne; mi ci

mi lu/la/li; m/m/m; mi nni; mi ci

 

-mi

-mi o -mmi

-(m)melo/a/i/e; -(m)micci; -(m)mene

-(m)millu/a/i; -(m)micci; -(m)minni

te

ti (a tia)

te lo/la/li/le; te ne; ti ci

ti lu/la/li; t/t/t; ti nni; ti ci

 

-ti

-ti o -tti

-(t)telo/a/i/e; -(t)tecci; -(t)tene

-(t)tillu/a/i; -(t)ticci; -(t)tinni

lo/la/li/le; gli

lu/la/li, ci

glielo/a/i/e; gliene; ce ne

ci lu/la/li; ci/ci/c; ci nni

 

-lo/la/li/le; -gli

-(l)lu/a/i; -cci

-glielo/a/i/e; -gliene; -cene 

-ccillu/a/i; -ccinni

ci

cci (a nuatri)

nni (a nuatri)

ce lo/la/li/le; ce ne

cci lu/la/li; cci/cci/cc; ci nni; nni nni

nni lu/la/li; nn/nn/nn; ci nni; nni nni

 

-ci

-cci

-nni

-(c)celo/a/i/e; -cene

-(c)cillu/a/i; -(c)cinni

-(n)nillu/a/i; -(n)ninni

vi

vi (a vuatri

ve lo/la/li/le; ve ne; vi ci

vi lu/la/li; v/v/v; vi nni; vi cci

 

-vi

-vi

-velo/l/i/e; --vene; -vicci

-villu/a/i; -vicci; -vinni

si

si (riflissivu)

se lo/la/li/le; ci si; se ne

si lu/la/li; s/s/s; si ci; si nni

 

-si (*)

-si (*)

-selo/a/i/e; -sene

-sillu/a/i; -sicci; -sinni

 

(*) 'A furma mpirsunali o riflissiva pruclitica si fa sempri c nfinitu.

 

Indici


 

Altirazzioni di l'aggittivi e sustantivi.

 

L'altirazzioni ponnu essiri:

 

- diminutivi: -icchiu/a/i, -inu/a/i; lentu > lintulicchiu, pani > paninu;

- accriscitivi: -uni/a/i; mazzu > mazzuni

- spriggiativi: -azzu/a/i, -astru/a/i; cani > canazzu, figghiu > figghiastru

- vizziggiativi: -uzzu/a/i, -olu/a/i; cani > canuzzu, figghiu > figghiolu

 

Chisti sunnu sulu asempi. A sicunna d zoni cci nni ponnu essiri avutri.

Indici


 

   Avverbi, cungiunzioni e sclamazzioni.  

 

 Avverbi:

 

 

 () si po' scriviri puru nt'n.

 

Cungiunzzioni:

 

Chi, ca, puru, ancora, midemma, vid, ma, pirch/picch, per/par, sparti, puru, mancu...

 

Sclamazzioni:

 

Diu nni guarda!, Diu nni scanza!, macari Diu, mischinu (ju)!, caspita!, caspitina!, cazzica!, cabbasisi!...

 

Indici


 

 Verbi.

 

Ausiliari: 'U ausiliariu sulu 'u verbu "aviri" e 'i tempi cumposti si fannu sulu c chistu. 'U verbu "ssiri" s'usa sulu nt pridicati numinali e 'i tempi cumposti si fannu cu "aviri".

 

Passatu prossimu: S'usa picca; s postu s'usa 'u passatu rimotu.

 

Futuru:  S'usa veru picca; s postu s'usa 'u prisenti: dumani vaju a Roma; si po' usari puru 'u futuru 'i nicissit (aviri+"a" + verbu 'nfinitu: dumani haju a jiri (gghiri) a Roma.

 

Cungiuntivo prisenti: 'u stissu d 'ndicativu prisenti.

 

Cundizziunali: S'usa sulu pi nicissat littirari o pi parrari acculturatu.

 

 prima diclinazzioni appartennu 'i verbi ca finiscinu cu -ri, sicunna chiddi ca finiscinu cu -ire longu (accentu nt tirzultima sillabba) e terza chiddi ca finiscinu cu -re curtu (accentu nt pinultima sillabba).

 

'U verbu sirvili talianu "dovere" addiventa "aviri+a+nfinitu": "devo cogliere" > haju a cogghiri

 

Diversi verbi ('a sicunna diclinazzioni debbuli latina) appartennu sicunna diclinazzioni e puru terza (ma sulu a l'infinitu): mriri e murri, gdiri e gudri; s'acchiamanu "furmi 'nfantili" picch l'usanu 'i picciriddi p prununzia cchi "liscia", ma poi nt diclinazzioni sunnu nurmali .

 

Attinzioni: 'i verbi d prima diclinazzioni chi hannu una vucali debbuli nt tema (radici) ca nta l'originali era forti 'a cancianu quanno pigghianu 'na disinenza atuna (purt-ri > prt-u). Pi verbi d sicunna diclinazzioni succeri 'u riversu: chiddi chi hannu 'na vucali forti 'a perdinu quannu pigghianu 'na disinenza accinntata (ript-iri > ripit-mu).

 

'Sti diclinazzioni sunnu pigghiati di la "Grammatica siciliana" di Giuseppi Pitr cu cocchi currizzioni e simplificazzioni picch sunnu sulu chiddi d parrata palirmitana).

 

'I tempi cumposti nun sunnu signati picch si fannu c verbo aviri + participiu passatu ca, nta 'stu casu assulutamenti ndiclinabbili.

 

Ausiliariu

Av-ri

Verbu

ss-iri

 

Rigulari

 

Nun rigulari

 

Purt-ri

Ript-iri

Fin-ri

 

D-ri

Vd-iri

J-ri

Ndicativu  

Prisenti

Hju, h

Sgnu

 

Prt-u Ript-u Fin-sciu

 

Dgn-u Vj-u Vj-u

Hi

Si'

 

Prt-i Ript-i Fin-sci

 

Dn-i Vd-i V-i

Hvi, ha

 

Prt-a Ript-i Fin-sci

 

Dn-a Vd-i V-a

Avmu

Smu

 

Purt-mu Ripit-mu Fin-mu

 

D-mu Vid-mu J-mu

Avti

Sti

 

Purt-ti Ripit-ti Fin-ti

 

D-ti Vid-ti J-ti

Hnnu

Su', snnu, snu

 

Prt-anu Ript-inu Fin-scinu

 

Dn-anu Vd-inu V-nnu

Mpirfettu

Ava, avva

ra

 

Purt-avu Ripit-a Fin-a

 

D-va Vid-va, -a J-va

Avvi, avvi

ri

 

Purt-avi Ripit-vi Fin-vi

 

D-vi Vid-vi J-vi

Ava, avva

ra

 

Purt-ava Ripit-a Fin-a

 

D-va. Vid-va, -a. J-va

Avamu, avvamu

ramu

 

Purt-vamu Ripit-amu Fin-amu

 

D-vamu Vid-vamu, -amu J-vamu

Avavu, avvu, avvu

ravu

 

Purt-vavu Ripit-avu Fin-avu

 

D-vavu, -vuvu Vid-vavu, -avu J-vavu

Avanu, avvanu

ranu

 

Purt-vanu Ripit-anu Fin-anu

 

D-vanu. Vid-vanu, -anu. Ji-vanu

Passatu rimotu

ppi

Fui, fu'

 

Purt-vi, -i Ripit-vi Fin-vi

 

D-tti V-tti J-vi

Avsti

Fusti

 

Purt-sti Ripit-sti Fin-sti

 

D-sti Vid-sti J-sti

ppi

Fu, fui

 

Purt-u, - Ripit-u Fin-u

 

D-tti V-tti J-u

ppimu

Fmu

 

Purt-mu Ripit-mu Fin-mu

 

D-ttimu V-ttimu J-mu, -mu

Avstivu

Fstivu

 

Purt-stivu Ripit-stivu Fin-stivu

 

D-stivu Vid-stivu J-stivu

ppiru

Fru

 

Purt-ru Ripit-ru Fin-ru

 

D-ttiru/inu V-ittru/nu J-ru

Futuru (nun s'usa cchi o veru picca)

Avirr, avir, avirggiu

Sarr, sarggiu

 

Purt-arr

 Ripit-irr

Fin-irr

 

D-arr, -ar Vid-irr, -ir J-irr

Avirri, aviri

Sarri, sari

 

Purt-arri

Ripit-irri

Fin-irri

 

D-arri, -rai Vid-irri, -iri J-irri

Avirr, avir

Sarr, sar

 

Purt-arr

Ripit-irr

Fin-irr

 

D-arr, -ar Vid-irr, -ir J-irr

Avirrmu, avirmu

Sarrmu, sarmu

 

Purt-arrmu

Ripit-irrmu

Fin-rremu

 

D-arrmu, -armu Vid-irrmu, -irmu J-irmu

Avirrti, avirti

Sarrti, sarti

 

Purt-arrti

Ripit-irrti

Fin-irrti

 

D-arrti, -arti Vid-irrti, -rti J-irti

Avirrnnu, avirnnu

Sarrnnu, sarnnu

 

Purt-arrnnu

Ripit-irrnnu

Fin-irrnnu

 

D-arrnnu, -arnnu Vid-irrnnu, -irnnu J-irrnnu, -irnnu

Cungiuntivu

Prisenti

Hju

Sa

 

 

 

Comu lu ndicativu prisenti

 

 

 

 Comu lu ndicativu prisenti

Hi

Si', fssi

Hja, hvi

Sa

Ajmu, avmu

Simu

Ajti, avti

Siti

janu, hnnu

Sinu

Mpirfettu

Avssi

Fssi

 

Purt-ssi Ripit-ssi Fin-ssi

 

D-ssi Vid-ssi J-ssi

Avssi

Fssi

 

Purt-ssi Ripit-ssi Fin-ssi

 

D-ssi Vid-ssi J-ssi

Avssi

Fssi

 

Purt-ssi Ripit-ssi Fin-ssi

 

D-ssi Vid-ssi J-ssi

Avssimu

Fssimu

 

Purt-ssimu Ripit-ssimu Fin-ssimu

 

D-ssimu Vid-ssimu J-ssimu

Avssivu

Fssivu

 

Purt-ssivu Ripit-ssivu Fin-ssivu

 

D-ssivu Vid-ssivu J-ssivu

Avssiru, -nu

Fssiru, -nu

 

Purt-ssiru -ssinu Ripit-ssiru -ssinu Fin-ssiru, -ssinu

 

D-ssiru, -ssinu Vid-ssiru, -ssinu J-ssiru, -ssinu

Cundizziunali

Prisenti (nun s'usa cchi o veru picca)

Avirra, avirrssi

Sarra, sarrssi, fra

 

Purt-ira Ripit-ira Fin-ira

 

D-arra Vid-irra J-irra

Avirrssi

Sarrssi, fri

 

Purt-irssi Ripit-irssi Fin-irssi

 

D-arrssi Vid-irrssi J-irrssi

Avirrssi

Sarra, sarrssi, fra

 

Purt-ira Ripit-ira. Fin-ira

 

D-arra Vid-irra J-irra

Avirramo, avirrssimu

Sarramu, framu

 

Purt-iramu Ripit-iramu Fin-iramu

 

D-arramu Vid-irramu J-irramu

Avirravu, avirrssivu

Sarravu, fravu

 

Purt-iravu Ripit-iravu Fin-iravu

 

D-arravu, -arrssivu Vid-irravu, -irrssivu J-irravu

Avirranu, avirrssivu, -nu

Sarranu, sarrisssuru, -nu, franu

 

Purt-iranu Ripit-iranu Fin-iranu.

 

D-arranu, -arrssiru, -arrssinu Vid-irranu, -irrssiru, -irrssinu J-irranu

Mpirativu

Hai tu

S, fussi

 

Port-a

Ripeti

Fin-isci

 

Dun-a

Vid-i

V-a'

Havi iddu

Sia

 

Port-a

Ripeti

Fin-isci

 

Dun-a

Vid-i

Vaj-a

Avemu nui

Siamu

 

Purt-amu

Ripit-emu

Fin-emu

 

D-ami

Vid-emu

J-amu

Aviti vui

Siati

 

Purt-ati

Ripit-iti

Fin-iti

 

D-ati

Vid-iti

J-iti

Hannu iddi

Sianu

 

Prt-anu

Ript-inu

Fin-iscinu

 

Dn-anu

Vd-inu

V-annu

Nfinitu

Avri

ssiri

 

Purt-ri Ript-iri Fin-ri.

 

 D-ri

Vd-iri

J-ri

Participiu

Prisenti

Avnti

Essnti

 

Purt-nti

Ripit-nti

Fin-nti.

 

D-nti

Vid-nti

J-nti

Passatu

Avtu

Sttu

 

Purt-tu

Ripit-tu

Fin-tu.

 

D-tu

V-stu

Ji-tu

 Girundiu

Avnnu

Essnnu, 'ssnnu, 'snnu

 

Purt-nnu Ripit-nnu

Fin-nnu. 

 

D-nnu

Vid-nnu

Ji-nnu

 

Indici

 

Pruggettu 'i nu curritturi urtugraficu p lingua siciliana.

 


 

'Stu pruggettu nasci pi circari 'i "standardizzari" 'a lingua siciliana sutta l'aspettu urtugraficu e grammaticali, picch sutta l'aspettu semanticu 'a situazzioni troppu ngravugghiata.

'U curritturi, quannu 'u finisciu, havi a funziunari sutta "Open Office" virsioni minima 1.1.0

 

'U curritturi havi comu dizziunariu 'i basi:

  1. palori sulu siciliani (es. ammatula);
  2. palori chi hannu 'a stissa dirivazzioni di palori taliani (es. amicu);
  3. palori taliani sicilianizzati (es. mutucicletta).

 

Tutti 'i palori ca cci sunnu nta 'stu dizziunariu 'i basi hannu un "codici" pi sapiri comu hann'a essiri cuniugati/diclinati). 'I reguli 'i truvati ddocu: cudifica.pdf. Liggitivilli e dicitimi si cci sunnu erruri.

 

Accamadora 'i punta 1 e 2 sunno fermi 'a la cunsunanti "q" e 'u puntu 3 s'havi a "pulizziari".

 

'Ssennu ca 'i dati cci sunnu fici puru un vucabbulario nterattivo ca si p arrichiamari mentri si scrivi.

 

Indici